فاکتورهای اثرگذار بر معماری نصب تجهیزات نظارت تصویری

در این مقاله به بیان فاکتورهای اثرگذاری می پردازیم که می بایست در هنگام طراحی و انتخاب سیتم های نظارت تصویری بدان توجه ویژه نمود.
اهداف امنیتی، جنبه های عملی، اطمینان و هزینه از جمله جنبه های بسیار مهم در انتخاب معماری سیستم های امنیتی خواهند بود.
در زیر نمونه هایی عنوان و لیست شده اند که نشان می دهند چگونه اهداف امنیتی مدنظر می تواند منجر به ایجاد راهکارهای متفاوت گردد.
هدف: جلوگیری و یا پاسخ به اتفاقات در همان هنگام که رخ می دهند.
به طور مثال هنگامی که یک فرد از روی فنس می پرد ضمن ارسال هشدار با فرستادن یک نگهبان یا مامور امنیتی مانع او شده یا شناسایی پلاک خودروهایی که در محدوده غیر مجاز ممنوعه پارک کرده اند نیز از این دسته اند.
راهکار: بکارگیری راهکار آنالیز ویدیویی و در نتیجه احاطه بر رخدادهای مد نظر.
تاثیر بر روی معماری سیستم: هنگامی که سخن از آنالیز ویدیویی به عمل می آید ما را مجبور به پذیرش برخی از پیچیدگی های فنی می نماید. به طور مثال پردازش سنگین برای آنالیز ویدیویی به طور معمول نیاز به سرورهای قدرتمندی دارد که امروزه قدرت مانور و انتخاب زیادی برای ما نمی گذارد.
هدف: تهیه ادله جرم، شواهد و مدارک برای انچه که رخ داده است. برای مثال تهیه یک تصویر ویدویی از شخصی که در حال سرقت می باشد.
راهکار: ضبط رخدادهای مورد نظر در زمان پیش آمده.
تاثیر بر روی معماری سیتم: اتخاذ این راهکار امکان انعطاف پذیری بیشتری را در انتخاب معماری سیستم فراهم می آورد. برای مثال در این نقاط دوربین هایی با پتانسیل آنالیز تصویر (بر روی برد خود دوربین) به منظور شناسایی و همچنین حافظه داخلی به منظور ظبط در زمان مقتضی بسیار مناسب است.
هدف: ارائه شواهد و مدارکی دال بر اتفاقات ناگواری که رخ نداده است. به طور مثال تهیه شواهد و مدارک تصویری که نشان می دهند کسی در بین ساختمان ها، تجهیزات و … نلغزیده و نیفتاده باشد.
راهکار: ضبط به صورت پیوسته و حفظ آن برای مدت زمان کافی مورد نیاز می باشد.
تاثیر بر روی معماری سیستم: این موضوع معماری انتخاب دوربین ها را محدود خواهد کرد به خصوص اگر نیاز به ذخیره سازی فریم های دوربین برای مدت بیش از 6 ماه دارید دیگر لزومی به استفاده از حافظه های ذخیره سازی تصویر بر روی دوربین نمی باشد و بایستی راهکاری مطمئن تر انتخاب نمود.
هدف: اریه شواهد قابل قبول در دادگاه قانونی.
راهکار: قراردادن دوربین در نقش مراقب و ناظر و در نتیجه الزام به انتخاب میزان مناسب وضوح و نرخ فریم برای آن.
تاثیر بر روی معماری سیستم: ذخیره سازی تصاویر با حداقل 15 فریم بر ثانیه و با وضوح حداقل D1 که قاعدتا بر روی انتخاب و بکارگیری ظرفیت ذخیره سازی تاثیر گذار می باشد. توجه داشته باشید حافظه های داخلی دوربین ها هم اکنون چیزی در حدود 500گیگا بایت است.
هدف: نیاز به دیدن تصاویر و مونیتورینگ پیوسته در اتاق های کنترل و همچنین مراقبت و نظارت از راه دور.
راهکار: مهیا نمودن پهنای باند کافی بر اساس تعداد دوربین، تعداد فیلدهای مورد نیاز برای رکود و آنالیز.
تاثیر بر روی معماری سیستم: پهنای باند یکی از محدودیت های طراحی سیستم است. برای مثال اگر پهنای باند زیادی برای مونیتورینگ از راه دور مورد نیاز باشد دیگر ارتباطات بیسیم نیز جوابگوی کار نیست.
نمونه های عملی زیر چگونگی تاثیر(جنبه های عملی و ماهیت وضعیت موجود) بر روی معماری سیستم است:
جنبه عملی: نیاز به حفظ سرمایه گذاری انجام شده بر روی سیستم های قدیمی موجود نظیر دوربین های آنالوگ و DVRها.
راهکار: مناسب تر آن است که از مبدل های آنالوگ به دیجیتال جهت تبدیل داده های آنالوگ به IP(به جای خرید دوربین های جدید) استفاده نمود.
تاثیر بر روی معماری سیستم: ممکن است امکان اینکه قابلیت آنالیز تصویری را بر روی دوربین ها اضافه نماییم وجود نداشته باشد وعلاوه بر این امکان اضافه نمودن حافظه ذخیره سازی نیز به توانایی Encoder استفاده شده بستگی خواهد داشت.
جنبه عملی: وجود زمان طولانی برای شناسایی حوادث و رخنه های امنیتی.
راهکار: حفظ تصاویر آرشیو شده در مدت زمان مورد نظر برای شناسایی حواث قبلی.
تاثیر بر روی معماری سیستم: نیازمندیهای ذخیره سازی طولانی مدت عموما انتخاب معماری سیستم را محدود می کنند.
جنبه عملی: نیازمندیهای کسب و کار نیز عامل مهمی در تبیین معماری سیستم خواهند بود به طور مثال یک بانک ممکن است نیاز به نصب چندین دوربین در هر شعبه و یا دستگاههای خود پرداز خود در شهرهای مختلف داشته باشند.
راهکار: این موضوع ضمن اینکه باعث فراهم نمودن اطلاعات و ایجاد کنترل بیشتر در شعب می گردد زمینه مونیتورینگ از راه دور یا متمرکز را فراهم می آورد.
تاثیر بر روی معماری سیستم: ایده آل ترین روش نظارتی در این خصوص انتخاب معماری توزیع شده برای تجهیزات به همراه ایجاد مونیتورینگ مرکزی می باشد.
جنبه عملی: فعالیت در نواحی که از لحاظ توزیع و گسترش بسیار بزرگ بوده و به لحاظ وسعت نمی توانند از شبکه اترنت فیبر و یا کابل استفاده نمایند.
راهکار: جایگزینی شبکه های بیسیم و یا زیر ساخت های مخابراتی.
تاثیر بر روی معماری سیستم: احتمالا پهنای باند در این معماری مسئله ساز خواهد شد.
در حالی که انتظار است سیستم های امنیتی در بالاترین سطح از قابلیت اطمینان عمل نمایند اینکه چه مقدار از کاراتادگی و نقص در سیستم قابل انتظار و پذیرش است تاثیر بسزایی در انتخاب راهکار و معماری سیستم خواهد داشت.
مسائلی نظیر:
چقدر کارافتادگی در سرور و شبکه قابل تحمل است؟
آیا از دست دادن تصاویر ئر اثر خرابی هارد دیسک حیاتی است؟
آیا در حالی که تصاویر در حال ضبط شدن است می توان قطعی تصویر را تحمل کرد؟
در دسترس بودجه به منظور تحقق اهداف امنیتی نیز یکی از عناصر بسیار مهم در تعیین معماری است:
میزان بودجه در دسترس برای اهداف امنیتی در سازمان از عمده عناصر مهم در تعیین معماری سیستم است. این هزینه ها شامل:
هزینه یکبار نصب و راه اندازی
هزینه حفظ و نگهداری سیستم و استمرار فعالیت بدون وقفه آن.
همان طور که ملاحظه می کنید جزییات بسیاری از عوامل موثر نظیر نیازمندیهای امنیتی، جنبه های عملی و محدودیت های متداول در انتخاب معماری سیستم نقش اساسی دارند.